Toksyna Botulinowa

Spośród zabiegów odmładzania skóry twarzy stosowanie toksyny botulinowej ma ugruntowaną, wieloletnią pozycję. Jest to bardzo bezpieczny lek, stosowany w odpowiednich dawkach i warunkach. Już ponad 20 lat temu był stosowany np. w kurczu powiek, leczeniu bruksizmu (zgrzytanie zębami we śnie) czy zezie, dystonii szyjki macicy (NeuroBloc), obecnie nawet w pewnych typach bólów głowy.

Spośród kilku serotypów toksyny botulinowej obecnie stosujemy w gabiniecie kilka handlowych preparatów np. Azzalure, Botoks®, Bocouture.

Ich działanie trwa kilkanaście tygodni, w zależności od dawki, okolicy np. mięsień czołowy odzyskuje swą kurczliwość nawet po 6 miesiącach.

Początek działania średnio ma miejsce po 4-6 dniach, pełny efekt po 2 tygodniach.

Odstęp między kolejnymi zastosowaniami toksyny botulinowej nie powinien być krótszy niż 12 tygodni.

Korzystne efekty uzyskuje się przez połączenie wypełniania kwasem hialuronowym i toksyny botulinowej, co pozwala na wydłużenie okresu eliminacji głębszych zmarszczek skóry.

Zabieg poprzedzony konsultacją trwa kilkanaście minut i nie wymaga znieczulenia, ukłucia są minimalnie piekące, na ogół nie pozostawiają śladów. Pora roku nie ma znaczenia.

Wskazaniem do podawania są zmarszczki górnej części twarzy:
między brwiami pionowe
poziome linijne na czole
wokół oczu (kurze łapki)
zmarszczki skóry nosa

Na życzenie pacjentki można zrelaksować mięśnie powierzchowne szyi tworzące poziome zmarszczki oraz pionowe pasma u osób 55+ oraz tzw. „granulowaną” brodę czy zmarszczki wokół ust.

Nie podaje się toksyny botulinowej u osób:
w ciąży i podczas karmienia piersią
z ciężkimi schorzeniami jak nowotwory, białaczki i tuż po leczeniu ich
z infekcjami skóry (opryszczka, ropne krosty itp.) w okolicy iniekcji
w schorzeniach z zaburzeniami przewodnictwa nerwowo-mięśniowego np. w miastenii
podczas i zaraz po antybiotykoterapii, w trakcie pobierania leków przeciwkrzepliwych
u osób uczulonych na toksynę, co zdarza się niezwykle rzadko

Po zabiegu w tym dniu nie należy dotykać, masować miejsca wstrzyknięć, unikać większych ćwiczeń fizycznych, sauny, innych zabiegów w tkankach tej okolicy.

Odrębnym wskazaniem do podawania toksyny botulinowej jest nadpotliwość (hiperhydroza). Najlepsze rezultaty uzyskuje się podając do skóry pach preparat Dysport. Zwykle hamuje to pocenie na ok. 8 miesięcy. Z uwagi na rozległą powierzchnię poddawaną zabiegowi, jest on bardziej kosztowny.

Wypełniacze na bazie stabilizowanego Kwasu Hialuronowego

Obecnie wypełniacze stanowią złoty standard w korekcji zmarszczek, ust czy rysów twarzy.

Kwas hialuronowy nie daje odczynów alergicznych, jest to naturalnie występujący składnik ciała ludzkiego. Ponieważ stosowany w preparatach nie jest pochodzenia zwierzęcego, to nie wymaga testów skórnych. Część preparatów zawiera dodatek znieczulający Lignocainę, podtrzymującą efekt przeciwbólowy.
Cząsteczki kwasu hialuronowego są wbudowywane w skórę. Tam stymuluje odnowę kolagenu, wiąże cząsteczki wody dzięki czemu nawilża tkanki i modeluje np. kontury ust, niweluje zmarszczki.
Kwas hialuronowy jest żelową, przezroczystą substancją przygotowaną w strzykawce pakowanej sterylnie.

Efekt po podaniu jest natychmiast widoczny, a niewielki obrzęk związany z wstrzyknięciem mija po 3-5 dniach w zależności od okolicy i dawki.
Większość zabiegów nie wyłącza pacjentki z życia zawodowego czy towarzyskiego.

Preparaty różnią się usieciowaniem co powoduje, że są miększe i twardsze, bardziej i mniej lepkie, różnią się wg stosowania na daną okolicę lub podawaną głębokość skóry.

Zabiegi wypełniania przeprowadzamy w znieczuleniu, kwas hialuronowy jest aplikowany przy pomocy igiełki lub miękką kaniulą w przypadku podawania w większy obszar.

Trwałość wypełnień zależy od rodzaju preparatu i okolicy podania, zwykle to czas 6, 8 do 12 miesięcy, choć są również trwalsze preparaty. Znikają pod wpływem naturalnego enzymu ale w tym okresie stymulują tkanki, procesy regeneracji i odbudowy struktury skóry.

Wiek, styl życia, palenie tytoniu, stopień rozrzedzenia tkanki podporowej skóry ma wpływ na utrzymywanie się efektu. Zabiegi wypełniania dobrze korelują z innymi procedurami medycyny estetycznej, można je uzupełniać botoksem, laserowymi zabiegami, mezoterapią czy pilingami.
Chętnie stosujemy preparaty m.in. StylAge, Emervel, Princess, Juvederm.
Zasadniczo nie ma ograniczeń wiekowych dla iniekcji u osób dorosłych.

Mezoterapia igłowa

Mezoterapia igłowa to zabiegi stosowane do odmładzania powierzchni skóry jak również do leczenia cellulitu, blizn, rozstępów, a więc niemal wszędzie na ciele.

W obrębie głowy mezoterapię można stosować zarówno na skórze owłosionej jak i na twarzy. Zabiegi wykonywane są bardzo cienką igiełką ręcznie lub zespołem igiełek w aplikatorze mechanicznym.

Idea zabiegu mezoterapii opiera się na dwóch działaniach:
podawaniu bardzo płytko odpowiednich substancji rewitalizujących skórę
mechanicznego wprowadzania igiełek co powoduje wzbudzenie procesów odnowy po mikrourazie igłą, pobudza krążenie, stymuluje do produkcji własnego kolagenu i elastyny.

W sumie uzyskuje się lepsze odżywienie, nawilżenie skóry, napięcie, likwidację drobniutkich zmarszczek, wzmocnienie i zagęszczenie struktury; odżywienie cebulek włosów głowy, co wzmacnia je i spowalnia wypadanie.

Procesy reperacji trwają (wg wieku) od 5 do 10 dni, ale sam zabieg dotyczy powierzchownej warstwy skóry, co ma dwie implikacje:
1. dla osiągnięcia trwalszego efektu należy mezoterapię przyjąć w dłuższej serii (szczególnie jeśli dotyczy owłosionej skóry głowy czy celulitu)
2. powtarzanie powinno się odbywać w okresach co 7 lub 10 dni przez min. dwa miesiące czyli 8 lub 6 zabiegów; dla podtrzymania efektu co miesiąc 1 zabieg, w sumie 10 do 12 zabiegów.

Mezolift

Jest pewną odmianą mezoterapii, w której podawanie substancji może odbywać się cienką kaniulą a preparat zawiera bardziej gęsty kwas hialuronowy o większym stężeniu. Trwałość jest większa, do pół roku, zabieg daje efekt liftingujący prócz rewitalizacji, spłycenia drobnych zmarszczek, nawilżenia skóry. Dedykowane preparaty zawierają np. sorbitol czy mannitol zwiększające uwodnienie tkanek.

Ponieważ mezoterapię stosuje się na różne okolice, to preparaty dobiera się indywidualnie dla pacjenta. Na rynku jest duży wybór mezokoktajli, preparatów. Są one zwykle oparte na kwasie hialuronowym z dodatkami np. antyoksydantów, peptydów biomimetycznych, preparatów mineralnych, witamin, mikroelementów, wyciągów roślinnych i wielu innych substancji sprawdzonych w kosmetyce i medycynie estetycznej.

Profilaktyka czyli Mezoterapia
Warto pamiętać, że mezoterapia to również zapobieganie tworzenia się siateczki zmarszczek na tych okolicach, dlatego powtarzanie nakłuwania np. rolką Roll-Cit o szerokości dostosowanej do okolicy, jest nieocenione. Seria 4 zabiegów co tydzień już daje widoczny efekt.

Przeciwwskazaniem do mezoterapii są poszerzone naczynka (cera naczyniowa), uczulenie na składniki dodatkowe koktajli, aktywna infekcja skóry, niewyrównana cukrzyca, choroby autoimmunologiczne czy nowotworowe.

W naszym gabinecie stosuje się przede wszystkim mezoterapię twarzy, szyi i dekoltu.

Pilingi chemiczne

Stosowane w gabinetach lekarskich są oparte na substancjach o wyższych stężeniach, niż gdzie indziej. Obecnie większość pilingow to gotowe, dobrze opracowane w laboratoriach mikstury, które penetrują do określonych warstw skóry. W ich składzie są kwasy AHA, kwas salicylowy. Piling skojarzony prowadzi do zmniejszenia agresywności pojedynczej procedury pilingującej.
Zasadnicze substancje pilingujące to: kwas glikolowy, trójchlorooctowy TCA, salicylowy, azelainowy, mlekowy, octowy, retinowy oraz ich połączenia.

Dopuszczalne jest, aby 10 dni wcześniej ograniczyć grubość naskórka np. wykonując mikrodermabrazję. Wówczas penetracja pilingu będzie bardziej równomierna i głęboka. Należy również stosować blokery UVA/UVB minimum 30 SPF a najlepiej 50.

Przed samym peelingiem nie powinno się stosować silnie działających kremów, opalać się, golić, masować.

Nie zaleca się pilingów:
u osób leczonych doustnymi preparatami izotretynoiny 12 – 8 miesięcy wcześniej
osobom po radioterapii skóry, zakażonym wirusem opryszczki lub HIV, ropnymi zmianami, z łuszczycą
przy tendencji do bliznowacenia lub przebarwień pozapalnych
ciężarnym i karmiącym
po krioterapii, operacjach na twarzy przebytych krócej, niż 6 miesięcy
w chorobach metabolicznych
na skórze z licznymi zmianami naczyniowymi i znamionami barwnikowymi

Piling zastosowany jednorazowo może odświeżyć twarz, wygładzić drobne zmarszczki, napiąć, rozjaśnić i oczyścić skórę.
Procedura pilingu jest dobierana przez lekarza i jest obwarowana wieloma zakazami, przygotowaniami. W zależności od wieku, stopnia zmian skóry, celu, długości czasu gojenia po zabiegu i tzw „downtime” dobierany jest rodzaj pilingu.

Zasadniczo pilingi najlepiej planować poza okresem letnim, ale poniżej podano takie, które można stosować o każdej porze roku.

Maska Skin Fit zawierająca tretynoinę to gotowa formuła z elastyczną bazą i dużym stężeniem aktywnej substancji, dająca nawilżenie skóry, napięcie, łagodzi stany zapalne i nadmierne wydzielanie łoju. Trzykrotne zastosowanie co tydzień powoduje wyraźną poprawę wyglądu. Jest lubianą maską-pilingiem dającą świetny, natychmiastowy efekt.

Piling Migdałowy (Mandel 50, 60) to dość wyjątkowy rodzaj pilingu z uwagi na możliwość stosowania bez względu na porę roku. Jest delikatny, nie powoduje płatowego złuszczania ani silnego zaczerwienienia twarzy. Seria 4 – 6 zabiegów wyraźnie poprawia jakość skóry, może być stosowany nawet na cerę naczynkową.
Zabieg trwa około 40 minut.

Piling PQAGE to złożona formuła oparta na 34% kwasie TCA, kwasie kojowym, nadtlenku mocznika i koenzymie Q10. Ma własności liftingujące, rewitalizujące. Jego wyjątkowość również polega na możliwości stosowania latem, bez ryzyka fotouczuleń. Poprawia napięcie, łagodzi trądzikową cerę, można stosować na wrażliwą skórę szyi, dekoltu. Trwa od 30-50min, jest bezbolesny i można go łączyć z innymi procedurami.

Zalecenia po pilingu:
Po pilingu – za wyjątkiem Migdałowego – obowiązuje zakaz opalania się przez miesiąc.
Nie wolno zrywać łuszczącego się naskórka. Dwa razy na dobę przez 2 tygodnie trzeba stosować produkt nawilżający nie zawierający kwasu glikolowego ani retinoidów. Przy silniejszym podrażnieniu można stosować antybakteryjny krem regeneracyjny np. Avene Cicalfate. Aby uniknąć lokalnych przebarwień posłonecznych, koniecznie trzeba nakładać rano krem z filtrami SPF>30.

Dermamelan

Znakomita kuracja, dająca świetne efekty w leczeniu:

przebarwień skóry twarzy, szyi, dekoltu, zwłaszcza na tle hormonalnym
rozjaśnianiu piegów, lokalnych plam posłonecznych, znamion
bielactwa, pozapalnych przebarwień
może być stosowana o każdej porze roku
zwęża pory, reguluje tworzenie się łoju
do każdego typu skóry

Nie ma składników silnie złuszczających czy osłabiających barierę komórkową. Procedura wymagająca dyscypliny i konsekwentnego postępowania zgodnie z zaleceniami lekarza. Powoduje silne zaczerwienienie twarzy ale do kilkunastu dni znikają przebarwienia.

Kuracji nie można przerwać gdyż wtedy dochodzi do nawrotu przebarwienia. Wizyty kontrolne muszą się odbyć 8, 15 i 30 dni po zabiegu, a etap domowy trwa do 3 miesięcy, podczas których konieczne jest nakładanie blokerów UVA/UVB dwa razy dziennie oraz kremu Dermamelan Treatment.
Mimo pewnego reżimu kuracji, daje 100-procentowe efekty w odmładzaniu i 99% efekt usuwania plam barwnikowych.

Nici PDO First Lift

Rozpuszczalne nici, które w zależności od grubości, posiadania haczyków mają zastosowanie od silnego liftingu (Barb 4D), poprzez lifting i stymulację (First Lift Barb) po delikatny lifting (First Lift Srew) i rewitalizację (First Lift).
Degradacja w tkance trwa do 7 miesięcy, widoczne efekty są od zaraz, utrwalają się dzięki stymulowaniu do produkcji kolagenu i elastyny poprawiając strukturę i sprężystość skóry.

Najcieńsze nici stosuje się np. na dolną powiekę, zmarszczki palacza, szyję, dekolt.
Nieco grubsze – do uniesienia brwi, na policzkach, wygładzenia bruzd nosowo-wargowych, mają wygląd spiralki.
Do liftingu czoła, policzków czy linii żuchwy stosuje się nitkę z haczykami, a najgrubsza 4D podnosi cięższe struktury jak podbródek, policzki. Jej działanie rozciąga się na okres do dwóch lat.

Zaletą jest brak nacięć, skuteczność, bezpieczeństwo, relatywnie krótki czas zabiegu, natychmiastowy powrót do codziennego życia.
Zabieg jest prowadzony w znieczuleniu kremem lub nasiękowo, gdy wszczepia się grubsze nici PDO.

Przykładowe zabiegi wykonane w naszym gabinecie

przed
korekcją ust

tuż po podaniu
kwasu hialuronowego

po korekcji
kwasem hialuronowym

po ustąpieniu
obrzęku

kurze łapki
przed podaniem botuliny

po podaniu
botoksu

© APO-ORTODONCJA.PL 2015

apoZabiegi